Češi loni nejčastěji cestovali do Řecka a Egypta

Nejoblíbenější destinací roku 2021 pro cesty Čechů na dovolenou bylo Řecko, které tvořilo 24 procent ze všech objednávek agentury Invia. Následoval Egypt s 21 procenty, který je tedy zároveň mimoevropskou jedničkou. Třetí je Bulharsko (10 procent), po něm Chorvatsko (8 procent). O pátou příčku se dělí Česká republika a Turecko (7 procent).

Přibližně 4 procenta českých cestovatelů vyrazila na Kanárské ostrovy, 3 procenta shodně do Itálie i Španělska, top 10 uzavírají Spojené arabské emiráty (2 procenta).

Z pohledu konkrétních lokalit byl suverénně největší zájem o egyptskou Hurghadu, na níž se shodlo 11 procent našich klientů. 9 procent z nich vyrazilo do sousední Marsa Alam. Následuje Kréta s 8 procenty a Rhodos s 6 procenty. Do první pětky se dostalo ještě bulharské Slunečné pobřeží s 5 procenty,“ říká mluvčí Invie Andrea Řezníčková.

Podle Řezníčkové byl loňský rok cestovatelsky mnohem pestřejší než ten předchozí. Některé části světa sice ještě zůstaly turistům uzavřené, ale nejoblíbenější lokality českých turistů se zase vrátily do hry.

Loňský rok ukázal, že jsme se do velké míry s covidem naučili žít i cestovat. Do velké míry na to měl vliv vývoj vakcíny a následné zavedení takzvaných covidových pasů. Vývoj je v tuto chvíli optimistický, proto je možné, že se letos přiblížíme době před pandemií,“ dodává Řezníčková.

Dovolená nejčastěji za 15 500 Kč

Češi v minulém roce za svůj zájezd utratili průměrně 15 500 Kč. Z desítky nejnavštěvovanějších zemí byly nejdražší Emiráty, kde dovolená v průměru stála 26 000 Kč. Nejoblíbenější Řecko vychází na 17 600 Kč, Egypt je jen lehce pod průměrem 15 300 Kč. Nejlacinější je pobyt v Česku, který Čechy stál v průměru 4 300 Kč. Cenové příjemné je také Bulharsko (9100 Kč). Itálie stála v průměru 10 700 Kč, Bulharsko 14 300 Kč, Turecko 16 500 Kč, Španělsko 17 000 Kč, Kanárské ostrovy 21 500 Kč.

V posledních letech pozorujeme, že si lidé nevybírají ty nejlevnější dostupné zájezdy, ale požadují kvalitu, chtějí si dopřát to nejlepší, co je v jejich možnostech. Omezené cestování během přísných lockdownů pak tuto potřebu ještě zvýšilo. Také utrácejí více přímo v dané lokalitě, nakupují výlety, wellness služby i suvenýry,“ komentuje rostoucí útratu Řezníčková a vysvětluje, že nejde o zdražování, ale větší ochotu Čechů investovat do zážitků. Za vůbec nejdražší dovolenou loni zaplatil klient agentury Invia 945 650 Kč, a šlo o zájezd na 20 dnů na Maledivy pro pětičlennou rodinu.

Největší zájem o pobyty v hotelech s all inclusive

Již tradičně byl i loni největší zájem o pobyty v hotelech s all inclusive službami. Vybralo si je 64 procent klientů. Následují zájezdy s polopenzí, které si koupilo 18 procent a jen se snídaní si vystačilo 7 procent turistů. Téměř polovina (48 procent) českých turistů vyráží do čtyřhvězdičkového hotelu, 25 procent má raději pětihvězdičkové ubytování a tříhvězdičkový hotel volí 22 procent. Nejčastější dopravou na dovolenou byla letecká (79 procent), následuje vlastní (19 procent) a autobus (2 procenta).

Dovolenou častěji kupují ženy, a to v 58 procentech zájezdů. Nejčastěji zájezdy nakupovali čtyřicátníci (30 procent). Nejčastější den odjezdu nebo odletu bylo úterý 22. června.

Zdroj foto: Invia.cz, Pixabay.com

You may also like...