Tip redakce: Champagne Piper-Heidsieck

Patří mezi nejoceňovanější šampaňská vína na světě. „Chci připravit víno hodné královny!“ – toto smělé zvolání otvírá první kapitolu v historii firmy Piper-Heidsieck. Větu pronesl Florens-Louis Heidsieck, syn protestantského pastora původem z Vestfálska, narozený v roce 1749.

Poté, co se tento samouk a vizionář usadil v Champagne, oženil se s místní dívkou a v roce 1785 založil firmu zaměřenou na obchod s látkami a šampaňským – Heidsieck & Cie. Tato nejsevernější vinařská oblast Evropy poskytuje díky kyselosti místních hroznů, v nichž jsou tradičně zastoupeny tři odrůdy – Pinot Noir (rulandské modré), Pinot Meunier a Chardonnay – víno jedinečných vlastností.

Tou nejpříznačnější z nich jsou bublinky, které se ve vínu poprvé objevily v 17. století. Zprvu šlo o přirozený a těžko ovlivnitelný proces, který se podařilo technologicky zvládnout až v 19. století. Prchavost bublinek dodávala vínu punc ušlechtilosti, a proto si nápoj záhy získal oblibu v aristokratických kruzích. A právě ve výrobě šampaňského se plně projevil Heidsieckův talent.

Piper-Heidsieck Cuvée Brut

Jedno z vůbec nejoceňovanějších champagne na světě. Plná aromatická chuť snoubící se s lehkostí a svěžestí a suchým profilem dotváří dokonalé, oblíbené cuvée brut. Spojením hroznů Pinot Noir (55%), Meunier (30%) a Chardonnay (15%), dosage 10g/L, získáváme perfektně vybalancované suché champagne.

Perfektně se hodí k hovězímu či lososovému tataráku, drůbežímu masu, sushi či krevetám. Jako jiná francouzská vína skvěle vynikne plísňovým Parmigiano-Reggiano i v kombinaci sýrem se sýry, zejména s francouzským Chaource či italským.

Zakoupíte na www.1er.cz za 1125 Kč.

Piper-Heidsieck Rosé Sauvage Brut

Pokud si v létě rádi vychutnáváte variantu rosé, v portfoliu Piper-Heidsieck najdete i skvělé rosé sauvage brut ovocností. Ve vůni ucítíte červené plody, jako rybíz, ostružiny a třešně. Elegantní champagne s chutí pomerančů se skvěle hodí k lehčím pokrmům, jako například k tuňákovi s čerstvým salátem. Překvapivě skvěle však doplní i tmavá masa. Nebojte se ho spárovat se steakem, kachnou či humrem.

Zakoupíte na www.1er.cz za 1685 Kč.

Piper-Heidsieck Essentiel Blanc de Blanc

Vychutnejte si francouzskou eleganci přenesenou do lahve dokonalého suchého champagne Piper-Heidsieck Essentiel Blanc de Blanc. Toto stoprocentní Chardonnay s 35% obsahem hroznů, které ležely na kalech po dobu 36 měsíců, získalo specifickou vůni po citronové kůře, která vytváří typickou svěžest tohoto vína a kterou doprovází také buket briošek. Essentiel Blanc de Blanc se vyznačuje také výraznou mineralitou, která podtrhuje jeho svěží lehkou chuť. Kromě toho v chuti zachytíte i rozinky, mirabelky či hrušky. Toto temperamentní svěží víno ztělesňuje to nejlepší z terroiru vinařství Piper-Heidsieck i díky velmi plné chuti. Můžete si ho vychutnat v kombinaci s mořskými plody a rybami, ale perfektně poslouží i jako aperitiv.

Zakoupíte na www.1er.cz za 1495 Kč.

Piper-Heidsieck Riviera

Osvěžte se vyváženou kombinací hroznů 50–55 % Pinot Noir, 30–35 % Meunier, 15–20 % Chardonnay a 10–20 % rezervních vín. Díky dosáži 35 g/l zůstává toto polosuché víno opravdu chutné a zároveň svěží. V opojné chuti se snoubí exotické až sladké koření. Už aroma vás však potěší šťavnatými v broskvemi a vůní čerstvých i kandovaných citrusů. Středně intenzivní buket Piper-Heidsieck Riviera se příjemně kloubí s dlouhou dochutí.

Zakoupíte na www.1er.cz za cenu 1460 Kč.

Champagne Piper-Heidsieck, 2012 Vintage Brut

Okouzlující a elegantní ročníkové šampaňské od Piper-Heidsieck, které bylo vyroben z hroznů pocházejících ze 17 Cru vinic (9 Grand Cru, 8 Premier Cru). Champagne Brut Vintage zrálo po dobu 6 let a po odstřelení ještě 12 měsíců. Díky tomu bylo dosaženo parádní komplexnosti a jemného perlení. V chuti je velkorysé a harmonické s tóny kandovaného ovoce, čaje a pražených mandlí.

K dostání na www.1er.cz za cenu 1 735 Kč.

Zdroj foto: Piper-Heidsieck

You may also like...