Češi už plánují letní dovolenou, o first minute nabídku je rekordní zájem

Čeští turisté už teď ve velkém kupují letní zájezdy. Cestovní agentura Invia hlásí zatím za leden meziroční nárůst prodejů ve first minute nabídce o téměř 300 procent. Největší zájem je tradičně o Řecko, velmi těsně ho dohání Turecko.

Strach z cestování je zřejmě definitivně pryč. Potvrzuje to letošní zájem o zájezdy z first minute nabídky, který je třikrát větší v porovnání s loňským rokem a každý lednový týden prodeje rostou o téměř 100 procent,“ říká mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

Rekordní zájem o Turecko

First minute je každý rok v lednu nejsilnější, ovšem letos je poptávka opravdu rekordní. Lidé se i díky očkování přestáli bát cestovat a chtějí využít nejvýhodnějších cen, které jsou až do konce ledna nižší až o 45 procent. Jistotu, že o svůj zájezd zákazníci nepřijdou, pak dodávají ještě promyšlené benefity pořádajících cestovek,“ doplňuje Řezníčková.

Naráží tím na to, že podmínky nákupu dovolené v předstihu, jsou velmi výhodné, vycházejí klientům vstříc a zcela eliminují jakékoli riziko. K vybraným zájezdům totiž klienti dostanou možnost změnit či stornovat zájezd zdarma, pojištění zdarma kryjící i případné výlohy na Covid-19 v destinaci, expresní testování na Covid-19 na pražském letišti nebo zaplatit nízkou zálohu už od 990 korun na osobu. Některé zájezdy nabízejí dokonce i pobyt zdarma až pro tři děti do 16 let nebo dopravu na letiště vlakem zdarma.

Největší zájem je stejně jako každý rok o letní dovolenou v Řecku, kterou si zatím zakoupila pětina (21 procent) zákazníků. Ovšem naprostý boom zažívá Turecko„Meziroční nárůst zájmu o Turecko je obrovský a od toho, aby dotáhl Řecko, mu chybí jen půl procenta. Země si získala velkou oblibu loni, když turisté viděli, jak precizně zvládá všechna opatření spojená s pandemií,“ popisuje Řezníčková. Na třetím místě je zatím Egypt, kam se chystá 13 procent cestovatelů, následuje Bulharsko (10 procent), Chorvatsko (8 procent) a Tunisko (5 procent).

Typická dovolená? 8 dní za 15 tisíc korun

Češi nejčastěji vyráží na 8 dní (55 procent), na 11 dní vyráží 8 procent, což je stejně jako na 10 dní. V 80 procentech případů se chystají na dovolenou letecky. Z 65 procent vede pobyt v all inclusive hotelu, 13 procent Čechů si vystačí s polopenzí, 9 procent naopak volí služby ultra all inclusive, které jsou zejména pro Turecko typické. 45 procent českých cestovatelů si vybralo čtyřhvězdičkový hotel, 25 procent chtělo pětihvězdičkový a 20 procent si objednalo tříhvězdičkové ubytování.

Průměrná částka, kterou teď Češi za letní dovolenou utrácí, je 15 tisíc korun. Nejčastěji chtějí odletět v sobotu 2. července. Na léto už se chystají rodiny (48 procent) i páry (43 procent).

Zdroj foto: Invia.cz, Pixabay.com

You may also like...